Solomon Football > News > 2109 Pacific Games > Pacific Games training squad revealed

Pacific Games training squad revealed

Solomon Islands caretaker coach Moses Toata has named a 40-man squad in preparation for the Samoa Pacific Games 2019 in Apia.

There are veteran players such as Benjamin Totori, Haddis Aengari and Joses Nawo also named in the team.

Nine members of the national U-20 also made the cut in the form of Henderson Eels Joel Nanago, Junior Aengari, John Aeta, Junior Ashley, Henley Ramo, Frank Kabui, Patrick Taroga, Junior David and Raynick Laeta.

Ba FC striker Darold Kakasi and Waitakere’s Andrew Aba are also drafted in.

Other international based players is Auckland City’s Micah Lea’alafa, Suva duo Gagame Feni, Michael Boso, and Labasa striker Dennis Ifuanoa.

The team will meet with the technical staff later this month to know the training schedule and preparation plans leading up to the Pacific Games in Samoa.

Oversea based players who could not make it for the training squad at home will only make the final team based on form with their respective clubs abroad.

Meanwhile, SIFF is still in the process to secure a short term deal with a European professional coach from Netherlands to guide the national side at the Pacific Games.

At the moment, talks are still underway with the foreign coach while interim local coach Moses Toata will be taking care of the national team for the time being.

The national side will resume training in preparation for the Pacific Games after the FIFA internationals with Vanuatu and Chinese Taipe this month.

PACIFIC GAMES 2019 TRAINING SQUAD

Goalkeepers:

  1. Philip MANGO (Solomon Warriors)
  2. Demond TUTU (Henderson Eels)
  3. Timothy MAERASIA (Solomon Warriors
  4. Joel NANAGO (Henderson Eels)

Defenders:

  1. Emmanuel POILA (Solomon Warriors)
  2. Richard IROMANA (KOSSA FC)
  3. Haddis AENGARI (Solomon Warriors)
  4. Allen PETER (Solomon Warriors)
  5. Michael BOSO (Suva FC)
  6. Boni PRIDE (Henderson Eels)
  7. Fred FAKARI (Solomon Warriors)
  8. Junior DAVID (Hekari United)
  9. Junior AENGARI ( Solomon Warriors)
  10. Richard RARAMO (KOSSA FC)
  11. Andrew RARANGIA (Henderson Eels)
  12. John AETA (Marist FC)
  13. Junior ASHLEY (Real Kakamora FC)

Midfielders:

  1. Atkin KAUA (Solomon Warriors)
  2. Gagame FENI (Suva FC)
  3. Micah LEA’ALAFA (Auckland City)
  4. Jerry DONGA (Solomon Warriors)
  5. Timothy BAKALE (Solomon Warriors)
  6. Tutizama TANITO (Henderson Eels)
  7. Alwin HOU (Solomon Warriors)
  8. Dennis IFUNAOA (Labasa FC)
  9. Augustine WAITA (Henderson Eels)
  10. Rodney SURI (Henderson Eels)
  11. Tigi MOLEA (Solomon Warriors)
  12. Henley RAMO (Malaita Kingz)
  13. Frank KABUI (Malaita Kingz)
  14. Thomas AMASIA (Marist FC)
  15. Patrick TAROGA (Marist FC)
  16. Obed OFEA (Henderson Eels)

Strikers:

  1. Benjamin TOTOR (Lautoka FC)
  2. Raynick LAETA (Henderson Eels)
  3. Joses NAWO (Henderson Eels)
  4. Adrian MARA (Real Kakamora)
  5. Mathias IANI (Marist FC)
  6. Darold KAKASI (Ba FC)
  7. Andrew ABA (Waitakere United)

 

Comment